Kazım Ölmez

Web Tasarım Uzmanı

Ubuntu İçin Nvidia Driver Kurulumu

Selâmün Aleyküm. Bu yazının konusu “Ubuntu İçin Nvidia Driver Kurulumu“.Ubuntu İçin Nvidia Driver Kurulumu

Linux kullanıcılarının en sık yaşadığı sıkıntılardan biridir driver sıkıntısı. Bunun sebebi Linux değil, bu driverları sağlamakla görevli olan firmalardır. Linux‘a değer vermiyorlar diyelim ama varsanız baksanız çoğunun serverı Centos, Ubuntu veya başka bir Linux dağıtımını kullanıyor! Vay be, ne kadar da yüzsüzler.

Neyse içimizi dökmeyi bir kenara bırakıp Linux veya Ubuntu kullanıyorsanız nvidia driver sıkıntısı çekebilirsiniz. Yani sıkıntı dediğim de şöyle oluyor; ekran büyük gözükür veya tam tersi küçük veya masaüstünüz tüm ekranı kaplamaz. Ekran ayarlarına girdiğiniz de ekranınızın pixel değerlerini göremezsiniz. İşte bu durumda bu anlatacağım aparat veya adı neyse işte o devreye giriyor.

Nedir bu?

Ubuntu-X Swat.

Ubuntu-X Swat denen uygulama son sürüm nvidia driverlarını Linux kullanıcılarına sunuyor. Biz nvidia driver sıkıntısını aşmak için bunu kullanacağız. Bu uygulamayı kullanmak için aşağıda ki kodları terminale yazmanız yeterlidir.

sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-x-swat/x-updates
sudo apt-get update
sudo apt-get install nvidia-current

Kurulumun ardından başlat menüsüne nvidia yazarak uygulamaya ulaşabilirsiniz. Uygulama arayüzünü karıştırdığınız da ekran boyutlarınızın orada size bakıyor olduğunu göreceksiniz. Daha detaylı bilgi için: https://launchpad.net/~ubuntu-x-swat. Firmaların Linux‘ı dikkate almaları temennisiyle, Selâmetle.

Yorumlar

Aaaaaaa

Aralık 16, 2016, 5:55 pm

Ati kullanin 😛

Yorum Yap

manavgat baca temizleme manavgat baca temizliği

manavgat vidanjör