Kazım Ölmez

Web Tasarım Uzmanı

Artık Virüsler de Fidye İstiyor! (Cryptolocker)

Selâmün Aleyküm. Evet artık virüsler de fidye ister oldu. Bunu da gördük ya daha ne diyelim. Arkadaşlar yeni çıkan bir virüs tipidir fidye virüsleri. Genel de fatura sandığınız dosyaların içine gizlenirler tabi bu dosya sadece faturalar değil resimler word dosyaları müzik dosyaları gibi bir çok çeşit dosyanın içine gizlenebilirler.  Asıl amaçları isimlerinden de anlaşılacağı üzere para istemek ve para vermenizi zorunlu kılmak. Bir çok fidye virüsü var. Bunların en etkilisi Cryptolocker denen sıpadır.

Ne yapar bu virüsler?

Bu virüsler genellikle email yolu ile gelen linklerin içinde gizlenirler. Size bir linki tıklatmaya yönelik bin bir türlü hallere girip o linki tıklamanızı sağlarlar. Linki tıklarsınız ve bir dosya iner. Açarsınız. İşte o saliseler içinde olur biter herşey ve bir bakarsınız bütün dosyalarınız bozulmuş. Tabi bozulmadı sadece şifrelendi. Hemde dünyanın en sağlam algoritmasıyla şifrelendiler. Resimlerinizi açmaya çalışırsınız açamazsınız. Ofis belgelerinizi açmaya çalışırsınız açamazsınız. Bunalıma girersiniz ama iş işten geçmiştir artık. Ve ekranım tam ortasında alnınıza bir bildiri vurulur. Ben Cryptolocker filanca virüsüm. Bilgisayarına bulaştım ve bütün dosyalarını şifreledim. Eğer dosyalarını geri istiyorsan şu linke git ve şu programı satın al. Dosyalarını ancak o program ile kurtarabilirsin! gibi gibi tehtidler savurur. Gidersiniz o linke bir bakarsınız 900 ytl küsürlük bi program. Ohaa o ne!!! dersiniz. 900 küsür lirayı kim bulmuş da ben sana vereceğim? diye geçirirsiniz içinizden. Bazıları o parayı bulduğu için verip alır belki ama o aldığınız programın da başka bir fidye virüsü olmadığını bilemeyiz. Hatta o aldığınız programın dosyalarınızı kurtarma garantisi de yoktur. Almayanlar çareyi dosyalarından vedalaşıp format atmak da bulurlar. Ve bir virüs efsanesi de bu şekilde hayata veda eder.

Bir çözümü yokmu bunun?

Bir ihtimal var.  ShadowExplorer isimli program ile sisteminizi taratıp dosyalarınız versiyonlarını bulabilirsiniz. Tabi virüs versiyonları silmediyse. Bazıları eski versiyonları da siler.

Programı açtığınız da klasör yapınız sol tarafta listelenir. Bunlardan birisine sağ tıklayıp Export menüsüne tıklarsıız ve eski sürümlerin çıkartılacağı dizini seçersiniz ve “eğer varsa” eski sürümleri oraya çıkartır. Başkaca da bir çözüm yok şuan. Neyse herşeye atlamayın, herşeyi merak etmeyin. Bilgisayarınız da antivirüs yazılımı haricinde malwarebytes anti-ransomware gibi programlarıda bulundurun.

Artık Virüsler de Fidye İstiyor! (Cryptolocker)Artık Virüsler de Fidye İstiyor! (Cryptolocker)

Hatta var ya en iyisi kardeşlerim Linux kullanın. Kafanız rahat etsin. Selâmetle.

Yorumlar

la tahzen

Eylül 2, 2016, 10:30 pm

Teşekkür ederim

Yorum Yap

manavgat baca temizleme manavgat baca temizliği

manavgat vidanjör